Photoshop tutoriál: Základní retuš portrétu

Dnes jsme si pro vás připravili tutoriál který se bude zaobírat úpravou pleti a následným mikro tuningem celého portrétů v programu Adobe Photoshop verzi CS3. Použité obrázky jsou z foto banky www.shx.hu o které vás náš server nedávno informoval. V rychlosti jenom připomenu, že tato foto banka je zcela zdarma!

Ještě než začneme, tak bych zde rád řekl pár obecných věcí, předně nejsem zastánce přeretušovaných věcí, tedy pokud to není záměr nebo vyslovené přání klienta a osobně si myslím, že méně znamená mnohdy více. Další věcí, kterou se osobně řídím, je že pokud to jde vyfotit / zamaskovat / nalíčit, tak to rovnou udělám, člověk si ušetří spoustu času s postprodukcí.

Takže jdeme na to, otevřeme si fotografii (Obrázek 1) a již při běžném pohledu zjistíme, že i když modelka má dobrou pleť, tak je tam pár věcí, které by chtěli „opravit“.

Mým prvním krokem je vytvořit si novou vrstvu ze stávající. Toto dělám z důvodu zachování originální fotografie. To můžeme udělat klasicky přes Vrstva – Duplikovat vrstvu... anebo že vezmeme vrstvu v paletce vrstvy (v našem případě se vrstva jmenuje pozadí)a přetáhneme celou vrstvu na ikonku Vytvořit novou vrstvu. Tím zduplikujeme vrstvu do které budeme dělat úpravy a stále budeme mít nezměněný originál k dispozici.
Takže i když si omylem přeuložíme zdrojový soubor, tak ho budeme mít stále k dispozici. Zvětšil jsem si fotografii na 100% a prozkoumal jsem pleť. Drobné vady jsem označil červeně. (Obrázek 2)

Jelikož slečna v podstatě nemá problematickou pleť, tak pro úpravu drobných nedostatků jsem zvolil nástroj Bodový retušovací štětec (zkratka J) a pro jemnější retuš jsem následovně použil klasické Klonovací razítko (zkratka S) s prolnutím.
Razítko jsem převážně použil v oblasti nosu a na jemné doladění po „chybách“ způsobených Bodovým retušovacím štětcem.

K samotnému použití Bodového retušovacího štětce: po kliknutí na ikonku nebo stisknutím klávesy J se nám objeví kulatý štětec. Pokud kliknete pravým tlačítkem kamkoli do fotografie, objeví se vám tabulka, kde se dá štětec modifikovat. Pro naše použití jsem zvolil Průměr 46b, Tvrdost 60%, Mezery 25%, Úhel 0 a zaoblení 100%.
Pak jsem jednoduše „přemalovával“ vady. Celý portrét mi trval ani ne minutku. Následně jsem vzal Klonovací razítko a odretušoval jsem drobné chybky co vznikly při použití Retušovacího štětce a dále drobné bílé tečky, které mi vadily. Klonovací razítko jsem nastavil na průměr 24 bodů a nastavil jsem mu krytí 40%. (Obrázek 3)

hh Pomocí lasa jsem si vybral rty, prolnutí lasa jsem si nechal na 0, v paletce Vrstvy kde ve spodní liště je ikonka pro funkce Vytvořit novou vrstvu úprav nebo výplně jsem vybral Odstín a sytost. Výběr s lasem mi posloužil jako maska, která se automaticky přidala k vrstvě Odstín a sytost. V paletce Odstín a sytost jsem zatrhl kolorovat a nastavil barvy tak, abych jenom zdůraznil barvu která tam již byla.
Pak jsem vybral pouze masku vrstvy a masku Rozostřil pomocí Gaussovského rozostření. A to tak, aby odstranil tvrdá přechod, který mi vznikl při výrobě masky lasem. Následně jsem promazal masku vrstvy v oblasti zubů a dočistil okraje rtů. V režimu vrstvy jsem nastavil Ztmavit a průhlednost jsem nastavil na 80%. Pro zvýšení přirozeného vzhledu jsem promazal masku v oblasti lesků a tím vrátil nazpět bílou barvu na rtech.

Opět pomocí lasa jsem si vybral oči/duhovky a opět pomocí Odstínu a sytosti jsem přebarvil oči. Resp. snažil jsem se snížit žlutý nádech co tam byl. Pak jsem si vzal opět laso, tentokráte s prolnutím 2b a vybral bílé lesky v očích, vytvořil jsem novou vrstvu Výplň barvou a výběr opět posloužil jako maska.
Na vrstvu jsem nastavil režim měkké světlo a průhlednost 62%, tím jsme dosáhli toho, že se nám opět v očích něco odráží a nejsou „mrtvé“. Následně jsem masku mírně promazal, aby dojem působil přirozeně. (Obrázek 4)

Další krok by se podle mě u takovéto fotografie dělat nemusel, ale na druhou stranu, každá slečna chce vypadat mladě, takže jsem si zduplikoval naší odretušovanou vrstvu a aplikoval jsem na ní Gaussovské rozostření o poloměru 2b. Tím jsem odstranil chloupky a mimické vrásky.
U této vrstvy jsem si vyrobil masku a promazal jsem vše důležité, resp. to co jsem nechtěl, aby bylo rozostřené. To znamená oči, rty a všechno mimo obličeje. Tím jsem do obličeje opět vrátil ostrost. U vrstvy jsem nastavil průhlednost na 70% a tím jsem dosáhl realističtějšího vzhledu.
Pocitově se tam vrátili mimické vrásky a fotografii to dělá živější. Není to klasická „vyžehlená“ fotka. Abych předešel „vyžehlené“ pleťovce tak jsem na celou vrstvu aplikoval filtr textura a konkrétně pískovec.
Nastavení světla jsem zadal přibližně stejně jako je u reálné fotky, tzn. Vlevo dolu, měřítko 77%, reliéf 2. Po aplikování jsem opět sáhnul po Gaussovském rozostření a rozostřil jsem o 0,5b. A jak jsem říkal, ve finále jsem celou vrstvu zprůhlednil na 70%.

Tímto jsme se dostali do fáze, že máme hotovou jednoduchou přirozenou retuš.

Pro zvýraznění barev a přidání teplejšího vzhledu jsem přidal Vrstvu odstín a sytost H +4, S +20, L 0. A zatáhl jsem rohy, takže obličej více vystupuje. Zatažení jsem provedl tím, že jsem zduplikoval celý obraz (obraz-duplikovat-duplikovat se sloučenými vrstvami).
Následně jsem zduplikovaný obraz přetáhl do naší montáže. Vzal jsem elipsu a s prolnutím 250b jsem si vytvořil masku. Maskou jsem dosáhl to, že mi sloučená fotka reaguje jenom tam kde potřebuji. Celou vrstvu jsem dal násobit a krytí jsem nastavil na 50%. (Obrázek 5)

Na závěr jsem si dovolil takovou srandičku pomocí filtru zkapalnit... opravdu se jedná o jednu a tutéž fotku, ženu ;) Pokud by to někoho zajímalo, tak příště si můžeme povídat třeba o něm. (Obrázek 6)

Vladimír Brabec

Můj profil naleznete na http://www.vladimirbrabec.cz

Pokud by chtěl někdo nasdílet i montáž, nechtť se ozve redakci a připravíme jike stažení.

Pozn. redakce: Vítáme na serveru JustGraphic nového redaktora a věříme,že se vám jeho první tutoriál líbil a pomůže vám ve vaší práci. Vaše ohlasy prosím pište do komentářů nebo na redakční mail.
Přečtěte si také:
Diskuze

Jestliže se Vám článek (ne)líbil, zde máte možnost se vyjádřit.

Jméno:  


Validační kód: 
Zadejte validační kód: 

Vyhledávání

Vyhledávání v článcích. Minimálně 3 znaky.

NOVINKY

25 online nástrojů pro webdesignery

Kam na volně použitelné fotky a textury?

40 ukázek tmavých designů

20 příkladů skvělých artworků pro v...

25 tutoriálů o layoutech

Kouzlo černobílé fotografie

Free ikony solárního systému

Úžasné Street Art díla

30 inspirujícíh log herního průmyslu

Jak na perfektní 3D text ve Photoshopu

Anketa

Čím jsi, náš milý čtenáři?

Studentem, který se zajímá o grafiku a design Živnostníkem, který se grafikou a designem živí Náhodným virtuálním brouzdalem, který je zde náhodou

Odebírání novinek

Sledujte naše novinky na TWITTERU! - @justgraphic!

Zůstaňte v obraze o novinkách ze světa grafiky s JustGraphic.cz!

RSS Články RSS Články

RSS Články RSS Novinky ze světa designuReklama

  • Tablety a netbooky v magazínu netbookportal.cz
  • Nový a obsáhlý magazín pro muže .Sport, výživa a také auto a moto.
  • V létě nás čeká dovolená u moře. Oblíbené je Chorvatsko a Itálie.
  • Cestuj a zkus Last minute Egypt all inclusive , pyramidy jsou nádhera.
  • Každou ženu zajímá kosmetika a krása. Každá žena chce být krásná.
  • Svatební den a samotná svatba je vždy krásná.
  • Online fakturace zdarma nebyla nikdy jednoduší! Doporučujeme vám vyzkoušet cloudovou službu iDoklad.cz!
  • Potřebujete tablet, který má věrné podání barev? Doporučujeme špičkový iPad Pro od Applu.