Článek o tom, jak psát články

Máte zajímavé nápady na delší texty nebo články, ale nevíte, jak je profesionálně zpracovat? Nebo si snad nedokážete udržet pozornost čtenáře až do konce článku? V tomto článku se naučíte být lepším copywriterem. Naučíte se 16 jednoduchých tipů, které vám pomůžou psát lepší texty.

Copywriting

Dejte si záležet na interpunkci. Tečky a čárky jsou důležité. Tyto dvě interpunkční znaménka regulují tok čtenářových myšlenek, a když je nepoužijete, nebo je použijete špatně, může text způsobit zmatek v hlavě čtenáře.

Zkuste neopravovat text, když píšete první návrh. Když píšete dlouhý článek, vykašlete se na gramatiku a jen pište a pište. Psaní a korektura textu jsou dva odlišné procesy používající dvě odlišné části mozku.

Denně pište minimálně 30 minut! Experimentujte se styly, zvuky a slovy, a pomalu se s češtinou skamaráďte. Časem vás zaplaví různé myšlenky a nápady, a přijdete na další věci, které byste mohli napsat.

Naučte se pravidla dobrého psaní. Poté se naučte, kdy je dobré je porušit.

Pokud máte svého oblíbeného spisovatele, zkuste si vzít do ruky jeho knížku a opište z ní pár stran. Může vám to pomoci „nastartovat se“ a dostat se to rytmu.

Jestliže chcete umět dobře psát, musíte umět dobře číst a správně věci chápat.

Článek si po sobě na konec vždy přečtěte, abyste věděli, co jste vlastně napsali. Pokud používáte programy na úpravu pravopisu, moc se na ně nespoléhejte. Jsou to sice praktické věci, ale některé chyby nenajde ani nejlepší spell-checker na světě.

Přijímejte kritiku. Přijímejte jakoukoli kritiku. Nerozčilujte se, když je kritika příliš krutá, nebo snad neoprávněná. Právě díky kritice vašich textů se dokážete zlepšovat. Víc hlav víc vymyslí, víc očí víc vidí.

Když je článek u konce, nebojte se přečíst si ho nahlas. Některé chyby, kterých jste si během psaní nemuseli všimnout, se ukážou během čtení nahlas.

Zbytečně nepište blbosti. Do vět a odstavců necpěte přebytečné věci, které čtenáře jen otravují. Pokud je možné nahradit tři slova jedním, udělejte to! Snažte se text zkracovat a odlehčovat ho od věcí, které tam nemají co dělat.

Pište denně! Používejte nová slova místo těch starých. Naučte se rozšiřovat si svůj slovník. Psát, psát, psát… jen tak se budete zdokonalovat.

Naučte se psát jednoduše. Všechny své pocity, postoje, názory a myšlenky vyjadřujte nejvhodnějšími slovy.

Snažte se nepsat příliš dlouhé věty. Dlouhé věty přesahující několik řádků v sobě sice můžou mít hodně informací, ale dá se to napsat i jednoduše. Navíc se čtenáři může stát, že při dočítání souvětí zapomene její začátek.

Nechte se inspirovat od známých spisovatelů a vašich oblíbených autorů. Snažte se je důkladně číst a proniknout do jejich stylu psaní.

Článek začínejte krátkou větou. Neměla by obsahovat více jak 8 slov.

Neopakujte moc často stejná slova, která jste už v článku použili. Z žádného hlediska není moc dobré, když se v jednom odstavci vyskytuje 10 stejných slov. Zvýšíte tak svou cenu jak u čtenářů, tak u vyhledávačů.

 

Autorem článku je Tociman, ajťák, programátor a SEO specialista, z partnerské stránky blog.tociman.net. Originální text ve slovenštině si můžete přečíst na jeho blogu pod titulkem „16 tipov ako sa stať lepším spisovateľom“.

Přečtěte si také:
Diskuze

Jestliže se Vám článek (ne)líbil, zde máte možnost se vyjádřit.

Jméno:  


Validační kód: 
Zadejte validační kód: 

Vyhledávání

Vyhledávání v článcích. Minimálně 3 znaky.

NOVINKY

25 online nástrojů pro webdesignery

Kam na volně použitelné fotky a textury?

40 ukázek tmavých designů

20 příkladů skvělých artworků pro v...

25 tutoriálů o layoutech

Kouzlo černobílé fotografie

Free ikony solárního systému

Úžasné Street Art díla

30 inspirujícíh log herního průmyslu

Jak na perfektní 3D text ve Photoshopu

Anketa

Čím jsi, náš milý čtenáři?

Studentem, který se zajímá o grafiku a design Živnostníkem, který se grafikou a designem živí Náhodným virtuálním brouzdalem, který je zde náhodou

Odebírání novinek

Sledujte naše novinky na TWITTERU! - @justgraphic!

Zůstaňte v obraze o novinkách ze světa grafiky s JustGraphic.cz!

RSS Články RSS Články

RSS Články RSS Novinky ze světa designuReklama

  • Tablety a netbooky v magazínu netbookportal.cz
  • Nový a obsáhlý magazín pro muže .Sport, výživa a také auto a moto.
  • V létě nás čeká dovolená u moře. Oblíbené je Chorvatsko a Itálie.
  • Cestuj a zkus Last minute Egypt all inclusive , pyramidy jsou nádhera.
  • Každou ženu zajímá kosmetika a krása. Každá žena chce být krásná.
  • Svatební den a samotná svatba je vždy krásná.
  • Online fakturace zdarma nebyla nikdy jednoduší! Doporučujeme vám vyzkoušet cloudovou službu iDoklad.cz!
  • Potřebujete tablet, který má věrné podání barev? Doporučujeme špičkový iPad Pro od Applu.